Temperatury i ciepły węgierski klimat

Nie ma chyba nikogo, kto nie sprawdza długoterminowej prognozy pogody tuż przed wyjazdem na wakacje w jakiekolwiek miejsce na świecie. Choć słońce i bezchmurne niebo nie są gwarantem udanego wypoczynku, przyznać trzeba, że o wiele lepiej podróżuje się kiedy pogoda dopisuje.

Przyjemne ciepło – tak najprościej opisać można węgierski klimat. Choć to nie Hiszpania, Włochy czy Portugalia zaraz po przyjeździe do kraju Madziarów można odczuć, że jesteśmy na południu Europy. Dość ciepło jest już tutaj wczesną wiosną. W marcu termometry wskazują już do 18 stopni Celsjusza. Kwiecień zaś to miesiąc, w którym możemy spodziewać się temperatury powietrza oscylującej wokół 20 stopni Celsjusza. Jeśli wybierasz się na majówkę do Hajduszoboszlo, nad Balaton czy do Budapesztu możesz spodziewać się około 27 stopni. Co ciekawe w maju wysoka jest już także temperatura wody (około 20 stopni Celsjusza).

Miesiące wakacyjne są gorące. Temperatura powietrza w dzień to około 40 stopni, wody zaś 30 stopni. Nocami temperatura w powietrzu dochodzi do 28 st. Jeśli marzysz więc o nocnej kąpieli w Balatonie bez wahania możesz zrealizować swoją fantazję. Na Węgrzech po zmierzchu ciepło jest nawet pod koniec sierpnia.

Wrzesień – początek jesieni jest nadal ciepły. To miesiąc bardzo przyjemnej aury. Upały już nie doskwierają, ale wciąż nie jest chłodno. To dobry miesiąc na wakacje czy zwiedzanie Węgier. O tej porze roku warto wybrać się tutaj szczególnie z dziećmi czy osobami starszymi, które nie zbyt dobrze znoszą skwar nieprzerwanie panujący na Węgrzech latem. Kąpieli słonecznych zażywać możemy także w październiku. To także ostatnia okazja, by popluskać się we wciąż ciepłych wodach Balatonu.

Węgierska jesień jest piękna. Przysłowiowa polska złota jesień nawet się do niej nie umywa. Kolorowe liście na drzewach, zielone trawniki, a nawet pięknie kwitnące kwiaty – takie niespodzianki czekają na nas tutaj jeszcze w listopadzie, miesiącu, kiedy w Polsce jest już zwykle ponuro, deszczowo i chłodno.

Zimy są krótkie i niezbyt zimne. Chłód nastaje na krótko i szybko opuszcza ziemię Madziarów. Najniższa temperatura jakiej możemy spodziewać się tutaj w grudniu, styczniu czy na początku lutego to około -10 st. Celsjusza. Choć zdarzają się srogie zimy najogólniej rzecz ujmując Węgry są krajem stworzonym dla osób ciepłolubnych. Zimne dni, lekkie mrozy i rzadkie deszcze są niczym w porównaniu do lata, które na Węgrzech trwa prawie pół roku.