Najpiękniejsze zamki i inne zabytki

Węgry to prawdziwe królestwo zamków. Nie brakuje ich nie tylko w Budapeszcie, ale także innych miastach państwa Madziarów. Zwiedzając je możesz nie tylko poczuć klimat średniowiecza czy czasów renesansu, ale tez choćby na chwilę przenieść się oczami wyobraźni w przeszłość – zagadkową, tajemniczą i piękną.

Podróż po węgierskich zabytkach historycznych rozpocznijmy od serca kraju – jednej z najpiękniejszych europejskich stolic czyli Budapesztu. Najbardziej reprezentacyjnym miejscem w mieście jest Wzgórze Zamkowe. To zarazem najstarsza część Budapesztu. Zamek Królewski to zaraz po tutejszym parlamencie najbardziej znana i najokazalej prezentująca się budowla na Węgrzech. Pałac jest olbrzymi, rozciąga się na całej długości Wzgórza. Budowla zachowana jest w stylu barokowym. Zamek stanowi synonim bogactwa, przepychu, elegancji. Kolejny okazały budynek węgierskiej stolicy to pałac Gresham. Przepiękny zamek od kilku lat pełni funkcję nie tylko zabytku, ale i jednego z najbardziej luksusowych hoteli w mieście.

Visegrad a po polsku Wyszehrad to niegdysiejsza stolica Węgier. Choć dziś jest to tylko mała miejscowość na jej terenie wciąż znaleźć możemy ślady  potwierdzające dawną wyniosłość wioski. Mowa tutaj o monumentalnych fortyfikacjach, które umiejscowione są na malowniczym wzgórzu nad Dunajem. Baszta Wodna, Dolna Twierdza i Wzgórza Wyszehradzkie to najlepsze wizytówki miejscowości leżącej około 50 km za Budapesztem.

Kolejna miejscowość, która warta jest obejrzenia i położona jest blisko Budapesztu to Esztegrom, miasto po polsku określane jako Ostrzyhom. Podobnie jak Wyszehrad i ta miejscowość położona jest na wzgórzu nad Dunajem. Tutaj jednak zamiast obronnej twierdzy nad miastem góruje przepiękna bazylika. To właśnie ona jest symbolem węgierskiego chrześcijaństwa, którego Esztegrom jest stolicą.

Hollók uznawany jest za najpiękniejszą węgierską wieś. Miejscowość ta bowiem nie jest tylko zwykłą wioską, ale także rezerwatem, w którym możemy podziwiać tradycyjne folklorystyczne budownictwo i zabytkowe domostwa. Nad rezerwatem króluje zamek pamiętający czasy średniowiecznej Europy.

Reprezentacyjnym miastem Północnej części kraju Madziarów jest Eger. To miejscowość słynąca z ciepłych term, wielu przepięknych zabytków, tureckiego minaretu i przepysznej węgierskiej kawy.