Miejscowości wypoczynkowe nad Balatonem

Choć Węgry nie mają dostępu do morza atrakcji z kategorii „wodnych rozrywek” bynajmniej tutaj nie brakuje. Nie dość, że w kraju Madziarów skorzystać można z licznych term i kąpielisk z leczniczymi wodami, to na dodatek mieszkańcy kraju mogą pochwalić się największym jeziorem błotnym w Europie – Balatonem.

Często możemy spotkać się z określeniem „węgierskiego morza”, jest ono jak najbardziej zasadne biorąc pod uwagę fakt, że wokół jeziora rozciągają się rozliczne plaże z mniej i bardziej luksusowymi kurortami, co więcej Balaton ma również własną flotę oraz porty. Dodatkowo nierzadko można tutaj obserwować wysokie fale galopujące w szybkim tempie od głębi jeziora aż po same jego brzegi.

Jednym z największych atutów wód węgierskiego jeziora są wysokie temperatury, jakie one osiągają. Gorących kąpieli w Balatonie zażywać możemy nie tylko w pełni lata (tak, jak to jest nad polskim Bałtykiem), ale także wczesną wiosną a nawet jesienią. Balaton to śródziemnomorski klimat, cudowna przyroda i niezapomniane wspomnienia. To także wymarzone miejsce dla osób ceniących sportowe rozrywki; od pływania począwszy poprzez żeglowanie i  wycieczki rowerowe na wędkowaniu skończywszy.

Będąc nad Balatonem mamy możliwość skorzystania z campingu lub wynajęcia domku letniskowego w stosunkowo niedużej cenie. Wakacyjne domki należą do jednych z najchętniej wybieranych przez turystów rozwiązań noclegowych. Nie ma się czemu dziwić; mamy do dyspozycji całe lokum z kuchnią, domki mieszczą się blisko jeziora a ceny ich wynajęcia zazwyczaj nie zwalają z nóg.

Dla bardziej wymagających gości przygotowane są luksusowe apartamenty nad samym brzegiem jeziora. Do najpopularniejszych miejscowości turystycznych położonych przy północnym brzegu Balatonu należą; Veszprém, Badacsonylabdihegy, Kehidakustány, Balatonkenese oraz  Badacsony. Znane miejscowości przy południowym brzegu, to; Siófok i Balatonboglár.

W sezonie letnim zarówno kwatery prywatne, jak i hotele nad Balatonem przeżywają prawdziwe oblężenie dlatego też warto rezerwować noclegi z wyprzedzeniem. Ponadto Jeśli pomyślimy o zakwaterowaniu odpowiednio wcześnie możemy liczyć na dużo niższą cenę.