Waluta, ceny, opłaty drogowe

Jak mówi nasze stare porzekadło; „Polak, Węgier dwa bratanki i do szabli, i do szklanki”. Kierując się przytoczonym przysłowiem można by pomyśleć, że Węgrzy znają Polaków na wylot a i węgierska kultura nie jest obca mieszkańcom kraju znad Wisły. Wiedzę Węgrów na temat Polski odstawmy na razie na bok i zajmijmy się naszą znajomością kultury i obyczajów węgierskich. Ile wiemy o tym kraju?

Niestety wiedza przeciętnego Polaka na temat Węgrzech jest dość uboga. Z państwem o trójkolorowej fladze kojarzy się nam przede wszystkim tokaj (wspomniana wcześniej szklanka:), stolica Budapeszt oraz piękny Balaton. I na tym koniec.

Pęd do wiedzy na temat Węgrzech nachodzi nas zwykle tuż przed samym wyjazdem do kraju Madziarów. Wtedy to szukamy przede wszystkim informacji praktycznych; jak waluta, cena czy opłaty drogowe.

 Waluta

Walutą jaka obowiązuje na Węgrzech jest FORINT, skrót ft. Odpowiednikiem polskich groszy są natomiast filléry. W sklepach na próżno jednak szukać możemy produktów kosztujących mniej niż jeden forint. Wybierając się do Węgrzech warto zaopatrzyć się w banknoty o następujących nominałach; 200, 500, 1000 forintów. Dostępne są także banknoty; 2 000, 5 000, 10 000 oraz 20 000 forintów. Jeśli chodzi o monety, ich nominały, to: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 forintów.

Ceny

Opłaty za noclegi są dość zróżnicowane. Najbardziej oszczędnym proponujemy nocleg pod namiotem. Koszt jednego noclegu dla dwóch osób na terenie kampingu wynosi około 3 000 forintów. Za wynajem kwatery prywatnej zapłacimy w granicach 4 000 – 5 000 forintów. Z kolei opłata za pokój hotelowy o wysokim standardzie to cena od 7 000 forintów w górę. W sezonie sylwestrowym możemy zapłacić o wiele więcej dlatego warto pomyśleć o noclegu z jak największym wyprzedzeniem. Jesienią i wczesną wiosną możemy natomiast jechać do Budapesztu „na wariackich papierach” i szukać zakwaterowania dopiero na miejscu.

Żywność typu fast food jest tu powszechnie dostępna. Można powiedzieć nawet, że zarówno w małych, średnich, jak i dużych miastach wprost roi się od barów szybkiej obsługi. Przykładowego kebaba z budki kupić można za 700 Ft. Pieczona na ruszcie kiełbaska jest już nieco droższa i wydamy na nią ponad 1 000 Ft. Jeśli chcesz przygotowywać poisłki samodzielnie warto wiedzieć, że za bochenek chleba zapłacisz około 130 Ft, bułka zaś kosztuje 30 Ft a kilogram ziemniaków to koszt 150 Ft.

Jeśli chodzi o pozostałe produkty, które często kupujemy będąc w podróży, to np. mydło kosztuje 200 Ft, sportowa bluza 4 000 Ft a torba podróżna około 10 000 Ft.

Opłaty drogowe

Niestety tak jak i w Polsce, tak i na Węgrzech obowiązują opłaty drogowe za przejazdy autostradami. Winietka czterodniowa dla samochodu osobowego kosztuje 1 120 do 1 460 Ft. Jeśli chcemy wykupić winietę 9-dniową musimy zapłacić za nią 2 300 Ft. Opłata za miesiąc przejazdów wynosi natomiast 3 900 Ft.