Największe miasta: Budapeszt, Debreczyn, Segedyn, Miszkolc

Węgry to kraj, który skrywa w sobie wiele pięknych miast. Budapeszt, Debreczyn, Segedyn czy Miszkolc to tylko nie które z miejscowości, jakie warto zobaczyć będąc na Węgrzech.

Stolica Węgier z powodzeniem może konkurować o miano najbardziej reprezentatywnego miasta Europy z Paryżem, Mediolanem czy Madrytem. Mnogość zabytków, bezustannie tętniące życiem ulice, uliczki i skwery, smakowita kuchnia i bardzo sympatyczni mieszkańcy; wszystkie te czynniki pracują na renomę Budapesztu, miejsca będącego niekwestionowaną wizytówką Węgier. Budapeszt to miasto kontrastów; nowoczesne budowle łączą się tutaj z subtelnymi ostojami przyrody; parkami, jaskiniami oraz rezerwatami, Budapesztańczycy zaś mieszkają w wysokich blokach, eleganckich willach i małych domkach. Na zakupy możemy wybrać się do osiedlowego warzywniaka, starego straganu lub ogromnej galerii handlowej. Budapeszt to także synonim rozrywki. Dzień nie kończy się tutaj wraz z zapadnięciem zmierzchu, wręcz przeciwnie można powiedzieć, że nocą życie rodzi się tutaj na nowo. Wszystko to za sprawą nocnych klubów, licznych dyskotek, pubów i restauracji, gdzie skosztować możemy wytrawnego wina z Węgrzech, dań z kociołka i węgierskich knedli. Wycieczka do Budapesztu stanowi wyborną ucztę dla ducha i żołądka.

Po rozsmakowaniu się w stolicy Węgier czas na poznanie kolejnego pięknego miasta w kraju Madziarów. Mowa oczywiście o Debreczynie. Miasto umiejscowione jest na wschód od Budapesztu. Miejscowość, która oprócz licznych zabytków oferuje nam atrakcyjne kąpieliska i baseny. W mieście znajduje się zabytkowy kościół reformacki, reprezentatywny hotel o zagadkowej nazwie „Pod Złotym Bykiem” a także duży park z termami (park „Wielki Las”), z których korzystać można o każdej porze roku. Debreczyn to również prężnie rozwijający się ośrodek akademicki.

Segedyn (Szeged) leży na południu Węgier. Nazywane miastem słońca ponieważ ciepłych dni nie brakuje tutaj w ciągu całego roku. To także miejscowość typowo uniwersytecka. Uczelnia w Segedynie jest jedną z najlepszych szkół w całym kraju. Szeged słynie z wybornej kiełbasy salami, przepysznego gulaszu oraz znanej na cały kraj, Europę i świat węgierskiej papryki.

Miszkolc zlokalizowane jest w północno-wschodniej części Węgier. Mieści się tutaj muzeum sztuki prawosławnej z imponującymi eksponatami, barokowa cerkiew oraz termy Elżbiety będące pierwszym węgierskim teatrem. Miszkolc to także miasto gorących wód termalnych, dzięki nim do miejscowości tej z roku na rok przyjeżdża coraz to większa liczba turystów nie tylko z kraju, ale i z zagranicy.